Sprzedajemy naklejki – na czym zarabia MSS?

Ile kosztuje utrzymanie Mosińskich Spotów Samochodowych? Czy prezes tankuje na fakturę? Czy stowarzyszenie Mosińskie Spoty Samochodowe wydaje pieniądze na pierdoły? Skąd bierzemy pieniądze na sprzęt? Zapraszam Was do wpisu, gdzie przybliżę działalność finansową stowarzyszenia. 

Stowarzyszenie Mosińskie Spoty Samochodowe zgodnie z postanowieniami statutowymi oraz obowiązującym prawem jest organizacją non-profit. Co to oznacza? Nic innego jak to, że stowarzyszenie nie może wykazywać zysków. Aby dobrze zrozumieć to co opisze poniżej, musimy sięgnąć do definicji organizacji non-profit, która brzmi następująco:

 

Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.

Najczęściej jest to stowarzyszenie – dobrowolne, trwałe i samorządne zrzeszenie o celach niezarobkowych, które samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące działalności, której podstawą jest praca społeczna członków.

Oznacza to, że wszystkie środki finansowe organizacji są przeznaczane na realizację celów statutowych.

 

Zgodnie z powyższą definicją, stowarzyszenie może wykazywać przychód, ale nie może wykazać zysku. Oznacza to nic innego jak to, że całe zarobione pieniądze muszą zostać przeznaczone na działalność statutową stowarzyszenia. Tutaj podam jako ciekawostkę, że wynagrodzenie dla prezesa również może być kosztem stowarzyszenia 🙂

Bardzo mocno uogólniając vice-prezes stowarzyszenia może zatrudnić mnie w roli prezesa za kwotę X, a ja, jako prezes mogę zatrudnić vice-prezesa za kwotę Y. Brzmi banalnie? Witamy w świecie wszystkich fundacji, które są takie „dobre” i zbierają na chore dzieci. Oczywiście, jeżeli kogoś pracą jest prowadzenie fundacji to nie mam nic przeciwko, aby pobierał za to pensję. Przegięciem są jednak pensję powyżej 10 tysięcy, które tak na prawdę pochodzą z konta ludzi o dobrym sercu, którzy wspierają takie fundacje.

Wracając jednak do finansów Mosińskich Spotów Samochodowych. Otóż, aby było jasne, żaden z członków nie pobiera wynagrodzeń z tytułu wykonywanych obowiązków. My do tego interesu najzwyczajniej w świecie dokładamy. Naszym hobby jest organizacja imprez, integrowanie środowiska motoryzacyjnego oraz przede wszystkim nasze samochody. Hobby ma to do siebie, że nie zarabia na siebie, a ten kto zamienił hobby w pracę ma u mnie +100 do szacunku. Zapewniam, że każda osoba biegająca w kamizelce podczas naszych spotów nie dostaje za swoją pracę gotówki, te imprezy dają życiowego kopa!

Jakie zatem są koszty imprez i skąd bierzemy pieniądze?

Z uwagi na naszą działalność jako organizacja non-profit, gmina Mosina udostępnia nam teren targowiska za darmo. Nie możemy za to jednak wprowadzić obowiązkowej opłaty za wjazd. Oznacza to nic innego jak to, że gmina Mosina dba o rozwój kulturalny regionu i promuje motoryzację! Oznacza to również, że część obiektów została dofinansowana z różnych funduszy i może służyć każdemu po spełnieniu pewnych warunków min. dlatego działamy jako stowarzyszenie. Skąd zatem brać pieniądze na niezbędny sprzęt?

Naklejki, zapachy i inne gadżety.

Aby pozyskać fundusze na sprzęt taki jak CB-radia niezbędne podczas P.O.M, lizaki do kierowania ruchem, latarki z nakładkami czy chociażby kamizelki odblaskowe, musimy posiłkować się źródłami zewnętrznymi. O ile zakup jednego radia za 200zł jest wykonalny z tzw. „ściepy”, tak zebrać na 3-4 takie sprzęty to jednak trochę ponad możliwości członków stowarzyszenia MSS.

Tak na prawdę bez odpowiedniego sprzętu przeprowadzenie takiej imprezy jak P.O.M nie mogłoby się odbyć. Ten cykl imprez wymagał od nas największych nakładów finansowych, ale przeliczając wasze dary na złotówki, wartość sprzętu wynosi marnych kilka procent. Było warto!

CB-Radio
CB-Radio

Gadżety – czyli wesprzyj MSS!

Zbieranie pieniędzy na zasadzie „daj,daj” jest bardzo nachalne i niesmaczne. Dlatego też postanowiliśmy wprowadzić gadżety takie jak wszystkim dobrze znane naklejki oraz nowość w tym sezonie – zapachy California Scents. Cena za naklejkę to 10zł, a za zapach 20zł. Dla Was nie są to pieniądze rujnujące budżet, a gadżety takie jak zapachy każdy z nas kupuje. Pamiętajcie jednak, że każda złotówka zostawiona u dziewczyn w naszym „biurze spotu”, to złotówka przeznaczona na zakup sprzętu.  Dlatego chciałbym Wam serdecznie podziękować za to, że nas wspieracie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *